Veľká Británia nie je nepriateľom Európskej únie

14. decembra 2011, jurajzervan, Nezaradené

Veľká Británia nie je nepriateľom Európskej únie

 

Po minulotýždňovom summite európskych lídrov k otázkam riešenia ťažkej finančnej situácie krajín Európy sa v médách spustila vlna kritiky na postup britského premiéra Davida Camerona kvôli tomu, že odmietol niektoré predložené návrhy Nemecka a Francúzska. Nesúhlasil, aby sa kvôli súčasnej zlej situácii v rámci eurozóny menila Lisabonská zmluva, aby z nej vypadlo právo veta, aby sa všetky členské krajiny museli podrobiť schvaľovaniu svojich rozpočtov zo strany bruselských byrokratov. Postoj Londýna sa dal vopred očakávať. Keď sa nepodarilo Britániu zlomiť ani počas samostatných rokovaní, mnohí zaujali postoj, že Británia sa od Európy izoluje.

Nič však nemôže byť ďalej od pravdy. Británia nikdy nebola nepriateľom Európy. Británia bola a je jej súčasťou. Ak chceme správne chápať postoje Londýna, musíme si uvedomiť, že Veľká Británia je na rozdiel od iných európskych krajín, popri USA druhou rozhodujúcou svetovou veľmocou. Má svoje historické a prirodzené veľmocenské a celosvetové záujmy a spolu s USA je rozhodujúcim tvorcom svetovej politiky. USA a Veľká Británia sú prvé krajiny, ktoré zasahujú v bojoch o demokraciu vo svete a následne zo svojej pozície rozhodujúcich veľmocí získavajú na svoju stranu spojencov medzi ostatnými krajinami sveta, vrátane krajín Európskej únie. Británia ako svetový hráč sa logicky nikdy nevzdá svojho práva veta v EÚ. Londýn nevidí v Európskej únii, či chceme alebo nie, úplne rovnocenného partnera, hoci je sama jednou z jej členských krajín. Spolu s USA robia rozhodnutia svetového významu. Nemožno očakávať od Veľkej Británie, aby sa zriekla svojej suverenity a svojej svetovej pozície. Na to sa nemôžeme hnevať alebo dokonca iba zato ju považovať za nepriateľa Európskej únie. Máme chybný a neucelený pohľad a z toho pramení aj negatívna rétorika niektorých európskych politikov voči Británii. Tak, ako všetkým krajinám v Európe, tak aj Veľkej Británii, hoci sama nie je súčasťou eurozóny, ide o záchranu eura. Je úzko naviazaná na európsku ekonomiku. Silná Európa a silné euro je strategickým záujmom Londýna.

Ak chceme zodpovedne rozhodovať, mali by sme sa navzájom viac počúvať. Možno nám chce niekto skúsenejší povedať, že príliš veľa centralizácie môže vážne poškodiť celú Európsku úniu aj na úkor demokracie. Aby sme nenahromadili ešte viac problémov, nevytvárali ďalšie inštitúcie, nové pravidlá, novú byrokraciu, hoci tie doterajšie sme nerešpektovali. Možno by sme mali viac počúvať aj hlasy občanov Európy. Nie všetci sú presvedčení, že jediným riešením je okamžité silnejšie ekonomické a politické zjednotenie Európy rozhodnutím politikov za zatvorenými dverami. Dnes sa celý anglo-americký a európsky finančný systém nachádza v hlbokej dlhovej kríze. Nedeľme sa na dobrých a tých zlých. Aj USA, Čína, Rusko, Japonsko a ďalšie krajiny sveta chcú mať v Európskej únii stabilného partnera. Odmietaním iných pohľadov ako tých, ktoré boli na stole a nepripúšťaním iných názorov robí motor európskej únie chybu. Británia nechce mocensky zasahovať do kontinentálej „sféry vplyvu“ Nemecka. Rešpektuje ju. To treba diplomaticky oceniť. Nediktuje nikomu a nespráva sa k svojim partnerom v únii nepriateľsky. Ponúka však dobrý príklad, ako si treba principiálne brániť svoje záujmy.

 

10.12.2011

JUDr. Juraj Zervan

Bývalý veľvyslanec SR v Londýne